Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice - Piotrek i Mikołaj w dniu 2 grudnia 2022 r. wzięli udział w konferencji dotyczacej e-partycypacji, która odbyła się w Atenach w ramach projektu "Digital Civic Participation 2.0" finansowanego z Programu Citizens, Equality, Rights and Values 2021-2027.
Liderem projektu "Digital Civic Participation 2.0" jest organizacja IRTEA z Grecji, w partnerstwie z: Gminą Starachowice, Cinisello (Włochy), Kłajpeda (Litwa) oraz organizacją pozarządową PONT (Rumunia). Grupa docelowa projektu stanowi młodzież i studenci w wieku 15-30 lat, a także pracownicy JST, którzy interesują się wykorzystywaniem narzędzi e-partycypacji. Priorytetem projektu jest zastanowienie się nad tym jak pandemia COVID-19 wpłynęła na życie społeczeństwa lokalnego. Kluczowe było wówczas wykorzystanie przez władze w Europie nowych narzędzi cyfryzacji, aby umożliwić mieszkańcom czynny udziału w sprawach lokalnych. Projekt chce przyjrzeć się relacji między korzystaniem z narzędzi uczestnictwa cyfrowego, a demokracją. Jednym z głównych celów projektu jest unowocześnienie edukacji obywatelskiej, co skutkować będzie większą aktywnością młodzieży w życiu społecznym.
Dzięki udziałowi w projekcie mieliśmy przyjemność brać udział w konferencji, gdzie Polska, Grecja, Litwa, Rumunia oraz Włochy podzieliły się swoimi doświadczeniami z zakresu e-partycypacji. Po krótkim powitaeniu przez Despinę Papadaki (szefową greckiej organizacji IRTEA) mieliśmy okazję zaprezentować kluczowe wyniki badań i warsztatów przeprowadzonych w Starachowicach. Tematem była szeroko pojęta e-partycypacja, tj. jak ludzie ją postrzegają; najczęściej używane narzędzia e partycypacyjne i jakie są główne przestrzenie do poprawy. Inni uczestnicy konferencji również przygotowali swoje prezentacje na ten sam temat. W następnej części konferencji pracowaliśmy w narodowo pomieszanych grupach w celu porównania jakie narzędzia e-partycypacyjne są używane w naszych krajach, żeby później stwierdzić jakie są wspólne problemy i co można zrobić żeby je zminimalizować. Ostatnia z aktywności na konferencji było wymyślenie jak chcielibyśmy żeby e-partycypacja wyglądała. Nasze wniosku przekazane zostały członkom IRTEA - lidera projektu, w celu użycia ich w kolejnych etapach projektu DCP V2.0.
W wolnym czasie mieliśmy okazje żeby zwiedzić piękne miasto jakim są Ateny. Odwiedziliśmy najpopularniejsze obiekty turystyczne miasta takie jak Agora, Akropol, świątynia Zeusa oraz Stadion Olimpijski. Wszystkie z tych miejsc wyglądały cudownie. Mieliśmy również szanse przejść długim spacerem przez piękne małe uliczki w centrum miasta. Ilość różnych sklepów z pamiątkami i malutkich restauracji była fascynującą. Zdecydowanie byliśmy zdumieni cudownymi widokami smakiem lokalnego jedzenia oraz poznawaniem co lokalna ludność robi w czasie wolnym.
"Cały wyjazd był świetnym doświadczeniem. Jak zwykle odwiedzanie innego kraju i rozmawianie z miejscowymi mieszkańcami pozwoliło nam zdobyć różne perspektywy na te same problemy i aspekty życia. Konferencja pozwoliła nam nauczyć się bardzo duużo o e-partycypacji we Włoszech, Grecji, Litwie i Rumunii. Idea e-partycypacji jest bardzo interesującą i używanie wiedzy, nabytej podczas konferencji, w codziennej pracy i aktywnościach Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach jest czymś co z przyjemnością będziemy próbowali wprowadzać" - podsumowywuje Piotr.