Wiktoria, Julia oraz Patryk - zwycięzcy naszego konkursu "Tell your story - Opowiedz Waszą historię!" w dniach 25-28 października 2022 roku, wzięli udział w wydarzeniu europejskim w Rumunii, w miasteczku Miercurea Ciuc. Wraz z przedstawicielami z Rumunii, Włoch, Portugalii, Francji oraz Albanii, zgłębialiśmy wiedzę na temat upadku komunizmu lub dyktatury w danym państwie oraz rozmawialiśmy o przyszłości Europy.
Pierwszego dnia wydarzenia, każdy kraj przedstawił swoją prezentacje w której opowiedział o historii totalitaryzmów w ich ojczyźnie. Po prezentacjach oraz wspólnych refleksjach, organizatorzy zabrali nas na spacer wokół miasteczka, by pokazać najważniejsze zabytki historyczne. Zwiedziliśmy muzeum Szeklerów (mniejszość węgierska zamieszkującą Rumunię), gdzie pokazana była cała historia miasta.
Drugiego dnia organizatorzy zabrali nas na teren wokół Miercurea Ciuc. Pierwszym przystankiem było miasto Bâlan. Przewodnik opowiedział nam o historii miejsca i tamtejszej, już zamkniętej, kopalni miedzi. Kolejnym punktem podróży były miasta Vlâhita oraz Minele Lueta, gdzie oprócz pięknych widoków zobaczyliśmy wiele historycznych miejsc takich jak muzeum szkolnictwa z czasów komunizmu.
Projekt „Rewizja - Pamiętając o przeszłości, przewidując przyszłość" jest realizowany w ramach programu Europa dla Obywateli przez miasta i stowarzyszenia z 6 krajów – Polski, Francji, Portugalii, Włoch, Rumunii i Albanii. Głównym celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej, poprzez podnoszenie świadomości na temat trudnej przeszłości Europy oraz zwrócenie uwagi na teraźniejsze problemy i wyzwania Unii Europejskiej takie jak ruchy ekstremistyczne czy prawa człowieka i wolności obywatelskie.
Cele projektu:
- Zachęcenie młodych ludzi do aktywnego zaangażowania w życie demokratyczne społeczności i wyrażania swoich opinii, podkreślając znaczenie aktywnego obywatelstwa i różnych sposobów uczestnictwa w życiu społecznych.
- Podnoszenie świadomości młodych ludzi na temat podstawowych wartości Unii Europejskiej i znaczenia ich zachowania dla przyszłego dobrobytu społeczeństw europejskich.
- Podnoszenie świadomości młodych obywateli na temat polityki UE, instrumentów i narzędzi służących zaangażowaniu, uczestnictwu i solidarności.