Bądźmy bezpieczni w sieci to najważniejsze przesłanie webinarium odbywającego się w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego, skierowanego do starachowickich seniorów oraz osób opiekujących się seniorami. Organizatorem spotkania był Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla uczestników Rynku, we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Komendą Powiatową Policji w Starachowicach oraz Centrum Usług Społecznych.
- Manipulacja poszkodowanymi, socjotechnika, metoda na wnuczka i policjanta, bezpieczne korzystanie ze smartfona i tabletu. Świat jest pełen zagrożeń – uważajmy więc i poznajmy te zagrożenia, aby jakoś radzić sobie z nimi we współczesnym świecie – podkreślił Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski podczas oficjalnego otwarcia poniedziałkowego szkolenia.
Webinarium „Cyberbezpieczeństwo podczas zawierania transakcji elektronicznych z podmiotami rynku finansowego, ochrona konsumentów na rynku finansowym, w szczególności przed działalnością cyberprzestępców, uwzględniając takie metody oszustwa, jak vishing i spoofing” spotkało się ze sporym zainteresowaniem ze strony starachowickich seniorów, którzy aktywnie uczestniczyli w kilkugodzinnym spotkaniu online.
W pierwszej części webinarium Agata Ślusarek – główny specjalista Departamentu Cyberbezpieczeństwa z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego omówiła kwestie związane z działalnością przestępczą i manipulację poszkodowanym. Przedstawiła również bieżące kampanie społeczne, a także zajęła się tematem niestety popularnych „metod na wnuczka”.
Po przerwie swój wykład przedstawił Michał Strzelczyk. Omówił on kwestie związane z „Urządzeniami mobilnymi – jak bezpiecznie korzystać ze smartfona i tabletu”. Seniorzy z wielką uwagą słuchali wykładu na temat popularnych metod wykorzystywanych przez oszustów, a także o skutkach działania złośliwego oprogramowania i dobrych praktykach poprawiających bezpieczeństwo.
Głównym celem tego spotkania online było zwiększenie świadomości w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców. Udział w webinarium był bezpłatny.