W dniach 23–25 maja br. odbywa się pierwsza edycja Kongresu Samorządowego w Starachowicach. Jest to unikalne w skali kraju wydarzenie skierowane do przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, pracowników samorządowych, a także naukowców i przedsiębiorców.
- Kongres jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmowy na temat wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się samorządy w całym kraju. Zaprosiliśmy do Starachowic przedstawicieli wszystkich gmin, od najmniejszych wiejskich do największych polskich aglomeracji. W trakcie kongresu poruszone zostaną tematy, które wymagają pogłębionej analizy, by zastosowane rozwiązania przynosiły jak najwięcej korzyści dla mieszkańców - podkreśla Marek Materek, prezydent Starachowic. – dziękuję za to, że jesteście. Dzisiaj gościmy w Starachowicach liderów społeczności lokalnych z całej Polski – dodaje prezydent.
Celem Kongresu Samorządowego w Starachowicach jest zaprezentowanie ważnych dla funkcjonowania samorządu terytorialnego tematów związanych z efektywnością energetyczną jednostek samorządowych, procesów przekształceń w zakresie instytucji pomocy społecznej, czy wyzwań związanych z zasadami finansowania i funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. W ramach Kongresu przedstawiane są dobre praktyki w samorządzie terytorialnym, w szczególności w zakresie realizacji inwestycji gminnych. Trwające warsztaty i dyskusje z pewnością będą również stanowiły inspirację do realizowania nowych inicjatyw oraz szukania innowacyjnych, skutecznych oraz potrzebnych rozwiązań w działaniach samorządów.
Jak funkcjonuje samorząd terytorialny w praktyce? Jakie wyzwania prawne, ekonomiczne, społeczne stoją przed samorządami w Polsce? Jak skutecznie i efektywnie zarządzać jednostką samorządu terytorialnego? Na te pytania oraz wiele innych odpowiada kilkudziesięciu ekspertów i praktyków – przedstawicieli rządu, samorządu terytorialnego, świata nauki oraz biznesu, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami związanymi z pracą na rzecz lokalnych społeczności.
W pierwszym dniu kongresu zaplanowano warsztaty samorządowe: „Samowystarczalność energetyczna. Instalacje Odzysku Energii w praktyce”, „Samorząd 4.0” oraz „Samorząd Społecznie Odpowiedzialny - przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych”.
Drugi dzień będzie poświęcony panelom: „Gmina samowystarczalna energetycznie – czy to możliwe?”, „Samorząd społecznie odpowiedzialny”, „Samorząd 4.0. - Czas na zmiany?” oraz „Bezpłatna komunikacja miejska w praktyce”.
Miasto Starachowice jest partnerem merytorycznym wydarzenia. Głównym organizatorem Kongresu Samorządowego jest Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach.
Podczas kongresu goście będą mieli także okazję do zwiedzenia Starachowic i obejrzenia kilku realizowanych w mieście inwestycji. Podróż będzie odbywała się nowoczesnymi, ekologicznymi autobusami komunikacji miejskiej firmy MAN.
Wśród panelistów Kongresu są m.in. prof. Marek Kośny, członek Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP, Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego czy Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.