Funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Starachowice ds. Społecznych z dniem 1 lutego 2022 roku obejmie Marcin Gołębiowski, który po latach wraca do Starachowic. Nowy zastępca prezydenta zawodowo związany był z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie kierował Centrum Promocji oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, gdzie pełni funkcję dyrektora Centrum Marketingu.
Gmina Starachowice w listopadzie ogłosiła konkurs na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta, do którego wpłynęło 7 ofert.
- Przeanalizowałem wszystkie nadesłane dokumenty, CV, listy motywacyjne i koncepcje funkcjonowania jednostek, nad którymi nadzór sprawuje zastępca prezydenta ds. społecznych. Jest to ogromny zasób pracy, ale też ogromne pole do popisu – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. – Pan Marcin Gołębiowski do Starachowic wraca po 15 latach nieobecności. Na takich powrotach bardzo mi zależy, aby jak najwięcej młodych osób, które wyjechały ze Starachowic na studia, później rozpoczęły pracę zawodową w innych miastach do Starachowic wracały. Wybór merytoryczny, ale też przygotowanie świetne. Pan Marcin zrobił doktorat, pracował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Bardzo się cieszę, że Pan Marcin wziął udział w ogłoszonym konkursie, a następnie przyjął moją propozycję pracy na rzecz miasta.
- Wywodzę się ze Starachowic, ale tak jak wspomniałem, od 15 lat wykonywałem pracę zawodową w Lublinie i w Katowicach – informuje przyszły Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Marcin Gołębiowski – W latach 2012 -2020 kierowałem Centrum Promocji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, natomiast od 2020 roku pełniłem funkcję dyrektora Centrum Marketingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Pracowałem jako przewodniczący Zespołu ds. edukacji i szkolnictwa wyższego w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego. W tym samym czasie został wyznaczony jako ekspert do oceny Obszarów Strategicznych przy Strategii Miasta Lublin 2030. Widząc ogłoszenie konkursowe stwierdziłem, że to jest ten moment, kiedy chciałbym dać coś od siebie także mojej lokalnej społeczności i pracować na rzecz miasta Starachowice. Dlatego zdecydowałem się wystartować w konkursie. Mam nadzieję, że moje doświadczenie na polu realizacji projektów finansowanych z różnych źródeł, działalność w sektorze finansów publicznych, praca na uczelniach wyższych pozwoli mi na to, aby jak najlepiej to moje doświadczenie przełożyć na grunt starachowicki i jak najlepiej służyć mojemu miastu.
Przyszły Zastępca Prezydenta od 2017 roku jest adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. W 2020 roku został zatrudniony jako docent w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Konstytucyjnego w Instytucie Prawa i Psychologii na Politechnice Lwowskiej na Ukrainie. Natomiast w 2012 roku uzyskał stopień naukowy magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji na UMCS w Lublinie.
W 2019 roku, pan Marcin Gołębiowski uzyskał stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne na WPiA UMCS w Lublinie. W 2021 roku ukończył studia podyplomowe Master of Business Administration na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zna bardzo dobrze język angielski oraz ukraiński.
Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice ds. Społecznych sprawować będzie bezpośredni nadzór nad referatami: Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta; Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych; ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych oraz placówkami; Miejską Biblioteką Publiczną; Centrum Usług Wspólnych; Centrum Usług Społecznych; Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji; Parkiem Kultury; Spółdzielnią Socjalną ”Starachowiczanka”; Środowiskowym Domem Samopomocy oraz Starachowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego "Wspólny Dom" Sp. z o.o.
Do zadań przyszłego zastępcy należeć będzie:
- nadzorowanie miejskich jednostek organizacyjnych, realizujących zadania z zakresu oświaty, pomocy społecznej, kultury, kultury fizycznej i sportu;
- zapewnienie prawidłowego, terminowego i zgodnego z prawem wykonywania zadań przez nadzorowane komórki organizacyjne Urzędu i miejskie jednostki organizacyjne;
- prowadzenie współpracy z organizacjami pozarządowymi; całokształt spraw związanych z rozwojem kultury, kultury fizycznej i sportu, turystyki i promocji; utrzymanie i remonty komunalnych i socjalnych zasobów mieszkaniowych.