„Dodatek elektryczny” będzie wypłacany na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej Ustawa_z_dnia_7_października_2022r._o_szczególnych_rozwiązaniach_służących_ochronie_odbiorców_energii_elektrycznej_w_2023_roku_w_związku_z_trudna_sytuacja_na_rynku_energii_elekstrycznej.pdf
Ustawa zapewnia wsparcie dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, w tym również w zakresie energii zużywanej na potrzeby pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych, lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, węzłów cieplnych, oświetlenia budynków mieszkalnych, garaży, domów letniskowych w ogródkach działkowych, o ile nie jest w tych pomieszczeniach prowadzona działalność gospodarcza.
Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy :
-
główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną
-
źródło zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy.
Wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego wynosi :
-
1000 zł
-
1500 zł w przypadku rocznego zużycia przez to gospodarstwo domowe więcej niż 5 MWh,
Uprawnienie do dodatku nie będzie się wiązać z kryterium dochodowym.
W przypadku wykorzystywania energii elektrycznej pochodzącej z mikroinstalacji, w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie, dodatek elektryczny nie przysługuje.
W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.
Wnioski o dodatek elektryczny będzie można składać od 01 grudnia 2022 r. do 01 lutego 2023r. w Centrum Usług Społecznych przy ulicy Majówka 21a, pokój nr 1 na parterze.
Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, urzędnik może przeprowadzić wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, lub uniemożliwienie jego przeprowadzenia, stanowi podstawę do odmowy przyznania dodatku elektrycznego.