14 lutego zmarł w Starachowicach Henryk Kołodziejski, wybitny krajoznawca, zasłużony działacz PTTK i przewodnik świętokrzyski.
Urodził się 20 XII 1921 r. w Wierzbniku jako syn Walentego Kołodziejskiego i Marianny z Jagiełłów.
Będąc jeszcze nastolatkiem podjął pracę w Zakładach Starachowickich. Udzielał się w działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej. Być może dlatego w sierpniu 1939 r., na dwa tygodnie przed wybuchem wojny, został powołany do obsługi fabrycznych armat przeciwlotniczych. Pełnił funkcję celowniczego kierunku 40 mm „boforsa”. Przeszedł cały szlak bojowy swojego oddziału: od bitwy pod Iłżą w dniach 8-9 września, po ostatnie walki na Lubelszczyźnie. Zdołał uniknąć niewoli radzieckiej i powrócić do domu. W 1943 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec.
Po wojnie, już z żoną i z córką, wrócił do rodzinnego Wierzbnika i rzucił się w wir pracy. W Zakładzie Topienia Bazaltu pracował od ich powstania aż do przejścia na rentę inwalidzką. Lecz szerokie spektrum swoich możliwości wykazał właściwie na niwie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego jako przewodnik, pilot wycieczek i działacz w strukturach tego Towarzystwa. Przez ponad sześćdziesiąt lat aktywnej działalności znacząco wpłynął na rozwój turystyki w regionie świętokrzyskim. To dzięki jego działalności i podobnych jemu pasjonatom, udało się położyć podwaliny pod reaktywację Muzeum PTTK w Starachowicach.
Działalność społeczna Henryka Kołodziejskiego została wielokrotnie nagrodzona. Posiadał m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, odznakę „Zasłużony dla PTTK”, odznakę „Zasłużony dla Starachowic”, odznakę „Zasłużony dla Kielecczyzny”, „Honorową Odznakę Przyjaciół Harcerstwa”, złotą odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, złotą odznakę „Za Opiekę Nad Zabytkami”, statuetkę Orła w Koronie z napisem „Pro Patria” oraz dyplom i szablę kawaleryjską „Za Zasługi, które swoim życiem i działalnością wniósł w dorobek Naszej Społeczności i Naszego Narodu”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 17 lutego. O godzinie 12:00 odprawiona zostanie msza żałobna w kościele Świętej Trójcy. Henryk Kołodziejski pochowany zostanie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Polnej.