Świadczenia o charakterze socjalnym w postaci stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Stypendia szkolne adresowane są do uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna bądź wystąpiło zdarzenie losowe.
Na terenie gminy Starachowice o ten rodzaj wsparcia ubiegać się mogą:
-
uczniowie szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
-
wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Otrzymanie stypendium szkolnego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Obecnie miesięczny dochód uprawniający do ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego nie może być większy niż 600,00 zł netto na osobę w rodzinie ucznia.
Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek:
-
rodziców (prawnych opiekunów),
-
pełnoletniego ucznia,
-
dyrektora szkoły lub kolegium.
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy składać w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21 a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych - pokój nr 1 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00 w terminie od 1 do 15 września roku szkolnego lub przypadku słuchaczy Samorządowego Kolegium Służb Społecznych od 1 do 15 października.
Wnioski o stypendium dla uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno - wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego -przyjmowane są w terminie od 1 do 15 lutego danego roku szkolnego.
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego mogą zostać przyjęte po upływie ww. terminów tylko w szczególnych przypadkach, wystąpienie takiego przypadku musi być udokumentowane przez wnioskodawcę.
Ponieważ stypendia szkolne stanowią formę refundacji poniesionych kosztów związanych z szeroko pojętym procesem edukacyjnym, to ich wypłata poprzedzona być musi udokumentowaniem poniesionych wydatków.
Wysokość stypendium nie może być mniejsza niż 80% wysokości zasiłku rodzinnego dla dzieci od 5 do 18 lat i większa niż 200% tego zasiłku.
Stypendium szkolne przyznaje się w okresach miesięcznych na okres od 1 do 10 miesięcy roku szkolnego, w przypadku słuchaczy Samorządowego Kolegium Służb Społecznych od 1 do 9 miesięcy.
Zasiłek szkolny adresowany jest do uczniów, którzy przejściowo znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Może mieć on formę świadczenia pieniężnego, którego celem jest pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub formę pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Zasiłek szkolny przyznawany jest w wysokości nie większej niż 5-krotność zasiłku rodzinnego dla dzieci od 5 do 18 roku życia.
Wniosek o zasiłek szkolny składa się w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21 a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych - pokój nr 1 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00 Centrum Usług Społecznych w Starachowicach w terminie do 2 miesięcy od daty wystąpienia zdarzenia losowego. Termin ten jest terminem ostatecznym, nie ma możliwości otrzymania zasiłku w przypadku przekroczenia tego terminu.