O NAS
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach jest Domem typu C rozpoczął swą działalność 27 grudnia 2016 roku jako jednostka organizacyjna Powiatu Starachowickiego.
Jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu. Opieką swoją obejmuje dorosłe osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej są zaliczane do zaburzeń psychicznych, z wyłączeniem osób czynnie uzależnionych od środków psychoaktywnych, a które mają poważne trudności w życiu codziennym, ale mogą korzystać z postępowania rehabilitacyjnego w warunkach dziennego pobytu.
Dom dysponuje 20 miejscami. Nie posiada barier architektonicznych.
Ośrodek swoją ofertę deklaruje mieszkańcom z gminy Starachowice, Brody, Pawłowa, Wąchocka i Mirca.
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach czynny jest:
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 15.00
Celem działalności placówki jest przede wszystkim zapewnienie oparcia społecznego, podtrzymanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia uczestników. Podstawową zasadą w pracy terapeutycznej jest wzajemny szacunek i akceptacja oraz współpraca z rodzinami uczestników, bowiem bez wsparcia środowiska rodzinnego proces terapeutyczny często jest utrudniony.
Cele Środowiskowego Domu Samopomocy realizowane są poprzez:
- terapię ruchową,
- treningi umiejętności społecznych,
- integrację społeczną.
Zajęcia (indywidualne lub grupowe) prowadzone są w:
- pracowni kulinarnej,
- pracowni usprawniania ruchowego,
- pracowni muzyczno-teatralnej,
- pracowni komputerowo-edukacyjnej,
- sali doświadczania świata (pokój wyciszeń),
- sali aktywizacji i terapii zajęciowej,
Dom prowadzi działania w kompleksowo wyposażonych pracowniach gdzie zajęcia z uczestnikami prowadzone są indywidualnie i grupowo, a ich tematyka i poziom dostosowany jest od potrzeb i możliwości uczestników, indywidualnych preferencji.
Świadczymy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowaniu w życiu społecznym, w szczególności poprzez:
- trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening samoobsługi, higieny i dbałości o wygląd zewnętrzny; trening kulinarny porządkowy i umiejętności praktycznych; trening orientacyjny; trening budżetowy,
- trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów mający na celu kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami i innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury,
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego: w tym: trening muzyczno-teatralny, trening usprawniania ruchowego, trening relaksacyjny, bajkoterapia, filmoterapia, trening komputerowy,
- zajęcia świetlicowe i edukacyjne z elementami arteterapii,
- udział w festiwalach, konkursach, galach,
- poradnictwo socjalne,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
- pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych,
- niezbędną opiekę,
- poradnictwo oraz wsparcie psychologiczne dla uczestników, opiekunów i członków rodziny uczestników,
- wsparcie logopedyczne,
- terapię ruchową, w tym: zajęcia rekreacyjne i sportowe,
- terapię zajęciową,
- spożywanie gorącego posiłku, przygotowywanego w ramach treningu kulinarnego.
Ponadto Dom codziennie zapewnia uczestnikom spożywanie gorącego posiłku, przygotowywanego w ramach treningu kulinarnego.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką, która cały czas się rozwija swoją ofertę terapeutyczną.
Zadaniem ośrodka jest dotarcie do jak największej ilości potencjalnych podopiecznych i przekonanie ich i ich rodzin do uczestnictwa w zajęciach, co z pewnością przyczyni się do poprawy ich jakości życia