KARTA DUŻEJ RODZINY
- Czym jest Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.
W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usług telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.
Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z oferty w ponad 10 tys. miejsc zgłoszonych przez prawie tysiąc firm i instytucji z całej Polski. Milionowa Karta została wydana w maju 2015 r.
- Komu przysługuje?
Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów rodzinom z co najmniej trójką dzieci:
-w wieku do ukończenia 18 roku życia,
-w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,
- rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu trójkę dzieci.
Ważne jest, aby w chwili składania wniosku rodzina spełniała ww. warunki. Jeśli w chwili składania wniosku rodzina nie ma na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, Karta Dużej Rodziny nie będzie przysługiwała żadnemu z jej członków.
Spersonalizowana Karta wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej spełniającej ww. warunki. Rodzice, przez których rozumie się także rodziców zastępczych lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, maksymalnie do osiągnięcia 25 roku życia. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności otrzymują Kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej (formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinny dom dziecka) na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.
Wniosek w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.
- Jakie są korzyści posiadania Karty Dużej Rodziny?
Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżek w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w Biurze Obsługi Klienta Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Centrum Handlowe Galeria Skałka, Aleja Armii Krajowej 28, parter, box numer 52, w godzinach od 7.00 do 15.00. (nr tel. 533 848 489).
Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Dostępnym pod adresem: https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/
Aby móc składać wnioski elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego.
Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK. Należy wejść na stronę: www.empatia.mrpips.gov.pl i wybrać moduł eWnioski. Tam znajduje się instrukcja jak złożyć wniosek np. wniosku o świadczenie wychowawcze, przy czym procedura zakładania konta na platformie emp@tia jest taka sama dla wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny.
Informujemy, że rodziny, które składają wniosek o przyznanie Kart Dużej Rodziny po raz pierwszy nie ponoszą żadnych opłat.
Opłaty obowiązujące:
- opłaty za wydanie duplikatu karty – 15,00 zł;
- opłaty za wydanie drugiej formy karty. W przypadku gdy członkowi rodziny wielodzietnej, na jego wniosek, została już udostępniona karta elektroniczna i następnie członek rodziny wielodzietnej wnioskuje o wydanie karty tradycyjnej, wydanie Karty podlega opłacie w wysokości 10,00 zł.
Opłaty należy wpłacać na konto bankowe 54 1090 2590 0000 0001 4860 2734 Centrum Usług Społecznych
ul. Majówka 21 a, 27-200 Starachowice
z opisem: Opłata za wydanie drugiej formy/ duplikatu Karty Dużej Rodziny dla (imię i nazwisko)….............................
Karta Dużej Rodziny realizowana jest na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2019 r., poz.1390 z późn. zm.) i zmian wprowadzonych Ustawą z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny(Dz.U. Z 2021 r., poz.952) oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny (tj. Dz.U. z 2019, poz.99) z dnia 17 stycznia 2019 r.
Od 9 czerwca 2021 r. , wszystkie osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, automatycznie otrzymały kartę w formie elektronicznej.
Dla nowych wniosków, karta elektroniczna otrzyma status „Wydana” od razu po zatwierdzeniu pozytywnej decyzji o przyznaniu karty w dowolnej formie.
Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą teraz korzystać z kart elektronicznych i przeglądać dane karty w publicznej aplikacji mobilnej mObywatel.
Wykaz uprawnień oraz instytucji albo podmiotów przyznających uprawnienia zamieszczone są na stronie internetowej www.rodzina.gov.ploraz na Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/karta
Więcej informacji odnośnie Karty Dużej Rodziny w linku
Karta Dużej Rodziny - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Wniosek_o_przyznanie_Karty_Dużej_Rodziny_lub_wydanie_duplikatu_3.pdf
Oświadczenie_dotyczące_władzy_rodzicielskiej_-_ZKDR-03_1.pdf
Deklaracja_przystąpienia_do_Programu_DSR.pdf
ZPM_Nr_264_w_spr._szczególowych_zasad_realizacji_Programu_DSR.pdf